Welkom op Schijndelwiki - de encyclopedie voor Schijndel

U kunt ons steunen door lid van de Heemkundekring Schijndel te worden.

Klik HIER om lid te worden

Iedere dinsdagochtend zijn wij tussen 9 en 12 uur in de heemkamer: Cultureel Centrum Spectrum, Steeg 9 g, Schijndel.

Josephus Augustus Knip (1777 - 1847)

Uit Schijndelwiki
Versie door Jovanderaa (overleg | bijdragen) op 20 jan 2026 om 17:57 (Jovanderaa heeft de pagina Josephus Augustus Knip (1777-1847) hernoemd tot Josephus Augustus Knip (1777 - 1847) zonder een doorverwijzing achter te laten)
Naar navigatie springen Naar zoeken springen

Josephus Augustus Knip (1777-1847)[1]

Kunstschilder Josephus Augustus Knip
Josephus Augustus Knip is op 3 augustus 1777 in Tilburg geboren. Zijn vader Nicolaas Frederik Knip is behangselschilder in kastelen en landhuizen. Hij leidt zijn kinderen op tot kunstschilder.
Josephus Augustus Knip leeft en schildert in Amsterdam, Parijs, en Rome. In 1808 trouwt hij op 30-jarige leeftijd in Parijs met kunstschilderes Pauline Rifer de Courcelles.
Terug in Amsterdam woont hij samen met Cornelia van Leeuwen. Met haar krijgt hij twee kinderen: Augustus, geboren in 1819 en Henriëtte, geboren in 1821.
Later woont hij in Den Haag, Beek bij Nijmegen en in Den Bosch. In 1840 verhuist hij met zijn gezin naar het Lieseind. Door ernstige gezichtsproblemen is hij dan niet meer in staat zelf te schilderen. Wel geeft hij nog schilderles aan zijn kinderen.
Het werk van Josephus Augustus Knip (voornamelijk schilderingen van landschappen) is in tal van musea te zien, onder meer in het Rijksmuseum, Boijmans Van Beuningen en in het Noord-Brabantsmuseum.
Ook het werk van dochter Henriëtte, met name haar schilderijen met katten, is tentoongesteld in vele musea. Ze signeert haar schilderijen met Henriëtte Ronner-Knip, de naam van haar man.
Een enquête in 1840 omtrent ‘vraagpunten’ over zijn werk draagt de signatuur van Josephus Augustus Knip zoals die ook op zijn schilderijen te zien is. Zijn signatuur is aangevuld met ‘Aldus ingevuld te Schijndel (bij ’s Bosch) 1840’. Later is eraan toegevoegd ‘blind geworden?’.

Josephus Augustus Knip overlijdt op 1 oktober 1847. De aangifte van zijn overlijden wordt in Berlicum gedaan in het bijzijn van Willem Bezemer, predikant aldaar.Ook in de memorie van successie, de aangifte van zijn nalatenschap, wordt vermeld dat Josephus Augustus Knip ‘gedomicilieerd is te Berlicum’. In deze memorie van successie wordt een doktersrekening van fl. 172,50 van een dokter in Den Bosch en een doktersrekening van fl. 4,55 van een dokter in Berlicum genoemd ‘gedurende de laatste ziekte’.

In het bevolkingsregister van Berlicum is Josephus Augustus Knip echter niet opgenomen.
Mogelijk heeft Josephus Augustus Knip misschien ten gevolge van zijn ziekte zoals vermeld in de memorie van successie slechts korte tijd voor zijn dood in Berlicum gewoond en is hij daarom niet opgenomen in het bevolkingsregister van Berlicum.

Het gezin Josephus Augustus Knip komt in 1840 in het Lieseind wonen op de boerderij die dan het eigendom is van de kinderen Johann Herman Steuerwald. Josephus Augustus Knip zal deze kinderen goed gekend hebben want hij woonde van 1836 tot 1840 in Den Bosch en maakte mogelijk deel uit van dezelfde geloofsgemeenschap.
Wat hem bewogen heeft om in het boerengehucht het Lieseind op de rand van de heide te gaan wonen, op grote afstand van de benodigde voorzieningen, weten we natuurlijk niet.
Meer dan een eeuw later volgt cabaretier Seth Gaaikema zijn voorbeeld. Hij verlaat eveneens de stad om in het Lieseind in alle rust te wonen en te werken. Met dit verschil dat de bereikbaarheid en de beschikbare voorzieningen inmiddels enorm verbeterd zijn!

Vermeldingswaardig is de nalatenschap van Josephus Augustus Knip:

Meubelen en schilderijen fl. 550,-
Goud en zilver fl. 100,-
Klederen fl. 50,-
Kontante gelden fl. 306,50

Na het overlijden drie maanden gratificatie den overledenen door Zijne Majesteit den Koning toegelegd fl. 100,-
Na aftrek van de genoemde dokterskosten en de begrafeniskosten van fl. 53,807 resteert er voor de nabestaanden een bedrag van Fl 875,647.

Koning Willem ll keert na zijn overlijden een gratificatie van 100 gulden uit. Een extra beloning als blijk van waardering voor bijzondere prestaties!

Bronnen, noten en/of referenties
  1. Heemblad 2025-2 Geert Geerts